Microsoft stopniowo żegna Internet Explorera

Pierwsza wersja Internet Explorera została wydana 16 sierpnia 1995 roku dla Windowsa 95. Trafił tam w ramach pakietu Microsoft Plus! i choć nie był pierwszą przeglądarką, ponieważ konkurował z Netscapem, to w błyskawicznym tempie zmonopolizował rynek.

Szczęśliwa passa minęła jednak około roku 2012, kiedy na rzecz innych przeglądarek stracił pozycję lidera. Od tamtego czasu można zauważyć tylko tendencję spadkową popularności programu do tego stopnia, że w 2015 Microsoft ogłosił, że domyślną przeglądarką internetową w Windows 10 będzie Microsoft Edge, a Internet Explorer nie będzie dalej rozwijany.

W opublikowanym przez Microsoft komunikacie na blogu można przeczytać, że firma definitywnie kończy wsparcie dla Internet Explorera. Proces wycofania ma potrwać do 17 sierpnia 2021 roku i będzie realizowany stopniowo.

Today, we’re announcing that Microsoft 365 apps and services will no longer support Internet Explorer 11 (IE 11) by this time next year.

  • Beginning November 30, 2020, the Microsoft Teams web app will no longer support IE 11.
  • Beginning August 17, 2021, the remaining Microsoft 365 apps and services will no longer support IE 11.

Oznacza to, że po podanych powyżej terminach klienci będą mieli pogorszone działanie lub nie będą mogli łączyć się z aplikacjami i usługami platformy Microsoft 365 w przeglądarce IE 11. W przypadku zdegradowanych środowisk nowe funkcje platformy Microsoft 365 nie będą dostępne lub niektóre funkcje mogą przestać działać, gdy dostęp do aplikacji lub usługi za pośrednictwem przeglądarki IE 11.

Nie jest tajemnicą, że Internet Explorer odchodzi do lamusa i ma być zastąpiony przez młodszą siostrę – Microsoft Edge. Do pierwszej przeglądarki już dawno przylgnęła łatka zbuggowanej i powolnej aplikacji. Z pewnością pozytywnie na jej wizerunek nie wpływa słynna afera antymonopolowa, jaka rozegrała się przed laty, która dodatkowo ujawniła nieetyczne praktyki biznesowe firmy. Co zamiast niej oferuje Microsoft?

I chociaż Edge od momentu wyjścia na świat nie wyróżniał się tle konkurencji – owszem, była szybsza, bardziej energooszczędna czy chociażby bezpieczniejsza, ale nadal posiadała spore braki – to zdaje się, że powoli wchodzi na wyższy bieg. Od momentu styczniowej aktualizacji, przeglądarka bazuje na zupełnie innym silniku renderującym, tym samym porzucając swój autorski silnik EdgeHTML. Microsoft postawiło na Chromium, czyli otwartoźródłową przeglądarkę, z którego kod źródłowy czerpią między innymi Google Chrome, Opera, Vivaldi, SlimJet i Brave.

Nowa wersja Edge odziedziczyła po swojej poprzedniczce wszystkie jej zalety jak szybkość i dobrą integrację z Windowsem 10, tym samym pozwalając użytkownikom na to, by sami ją rozwijali. Pytanie tylko, czy to wystarczy, aby ich do siebie przekonać?

 

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-365-blog/microsoft-365-apps-say-farewell-to-internet-explorer-11-and/ba-p/1591666 / https://geek.justjoin.it/microsoft-przestaje-wspierac-internet-explorer

Spread the word. Share this post!

Meet The Author

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *