Microsoft kończy rozwój Visual Basic.

Microsoft poinformował w tym tygodniu, że będzie obsługiwał Visual Basic na .NET 5.0, ale nie będzie już dodawać nowych funkcji ani ewoluować języka.

„Począwszy od .NET 5, Visual Basic będzie obsługiwał Class Library, Console, Windows Forms, WPF, Worker Service, [i] ASP.NET Core Web API… aby zapewnić dobrą ścieżkę naprzód dla istniejącego klienta VB, który chce [sic] migrować swoje aplikacje do .NET Core ”- napisał zespół .NET w poście w Microsoft DevBlogs.

We wpisie na blogu developerskim zespół .NET zapowiedział co prawda wsparcie dla Visual Basic w nadchodzącej wersji 5.0, ale też wspomniał między innymi ważnymi ogłoszeniami:

„Od tej chwili nie planujemy rozwijania Visual Basic jako języka. Będziemy wspierać jego stabilność z bieżącymi wersjami bibliotek .NET, ale przyszłe funkcje w .NET Core mogą nie być odzwierciedlone w Visual Basic.”.

Visual Basic to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Kiedy wydał on wersję Visual Basic .NET, pierwotnie nazywaną Visual Basic .NET, wraz z C # na początku ery .NET, oba języki ewoluowały razem i miały z grubsza identyczne zestawy funkcji. Ale to się zmieniło z biegiem czasu, gdy profesjonalni programiści przyjęli C #, a wielu fanów klasycznego VB po prostu zrezygnowało z bardziej złożonych, ale potężnych wersji środowiska .NET.

Obecnie praktycznie cała odpowiednia dokumentacja dla programistów firmy Microsoft jest dostępna tylko w języku C #, a przykłady kodu źródłowego VB są coraz trudniejsze do znalezienia. Co gorsza, Microsoft w 2017 roku ogłosił, że jego pierwotna strategia wspólnego rozwoju C # / VB dobiegła końca. Tylko C # uzyskałby wszystkie nowe funkcje, podczas gdy VB skupiłby się na prostszych i bardziej przystępnych scenariuszach, które kiedyś dominował. Ale to się tak naprawdę nigdy nie wydarzyło i Microsoft skutecznie porzucił VB.

To jest koniec pewnej ważnej epoki. BASIC, a potem Visual Basic, przeszedł długą drogę i przeżył kilka informatycznych epok. Czas dać mu odpocząć.

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/vbteam/visual-basic-support-planned-for-net-5-0/

Spread the word. Share this post!

Meet The Author

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *